fbpx

Maski w czasie pandemii – zbiór przydatnych informacji dla lekarzy dentystów

Szanowni Państwo,

Wielu z Państwa zna nas jako firmę dbającą o potrzeby naszych klientów, lekarzy, dentystów. 
Również w dobie pandemii staramy się jak możemy najlepiej sprostać Państwa oczekiwaniom i próbujemy pomagać w zaopatrzeniu gabinetów w środki ochrony osobistej.

Wielu z państwa już dostarczyliśmy maski FFP2 i będziemy nadal to czynić, wiemy jak są one potrzebne dla ochrony lekarzy i pacjentów. 

Jak wiadomo wprowadzone zostały regulacje w sprawie noszenia masek w miejscach publicznych oraz rekomendacje odnoszące się do ich stosowania w gabinetach dentystycznych.

Jako specjaliści oraz importerzy, chcielibyśmy się odnieść do kilku pojawiających się w pytaniach od Państwa kwestii. Mamy nadzieję, że poniższe informacje i wskazówki przyczynią się do lepszej ochrony Państwa zdrowia i zwiększenia bezpieczeństwa w pracy.


  • Rekomendacje dotyczące masek użytecznych i sugerowanych w gabinetach można znaleźć pod linkami: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalecenia-postepowania-przy-udzielaniu-swiadczen-stomatologicznych-w-sytuacji-ogloszonego-na-terenie-rzeczypospolitej-polskiej-stanu-epidemii-w-zwiazku-z-zakazeniami-wirusem-sars-cov-2 oraz https://www.termedia.pl/zalecenia/COVID-19-a-praca-lekarza-dentysty,37275.html
  • Niestety na rynku pojawia się coraz więcej masek, które nie spełniają wymagań norm CE czy ISO, oraz które nie zostały odpowiednio przetestowane przez doświadczonych producentów.
  • Ze względu na wzmożone, światowe zapotrzebowanie na maski chroniące twarz wiele fabryk na całym świecie “przekwalifikowało” się z dotychczasowej działalności na produkcję materiałów ochronnych. 
  • Dopiero od zeszłego tygodnia Rząd Republiki Chin wprowadził obostrzenia dotyczące eksportu masek, mające chronić rynki od zalewu masek nie posiadających certyfikatów ani testów…Maski, które zostały wysłane wcześniej i czasem dopiero teraz docierają na nasz rynek często nie spełniają odpowiednich norm, a przez to narażają zdrowie lekarzy i pacjentów. 
  • Wiele firm produkujących maski wedle naszych informacji korzysta z certyfikatów przynależnych do innych producentów. 
  • Ceny masek na rynku polskim skoczyły drastycznie w górę lecz fakt, że maska jest droga nie oznacza wcale, że spełnia normy i certyfikaty.
  • Należy pamiętać o tym, że maski dostępne w aptekach, sklepach i internecie w niskich cenach, często nie mają przeznaczenia medycznego. Wystarczą jako ochrona na zakupach spożywczych oraz można je stosować zgodnie z obowiązującym nakazem zakrywania twarzy w miejscach publicznych, natomiast nie zapewnią one dostatecznego bezpieczeństwa w szpitalu czy w gabinecie dentystycznym. 
  • Resumując, zawsze warto zapytać dostawcę masek o ich pochodzenie oraz certyfikaty. 
  • Przydatny link do porównania różnych typów maseczek (FFP2, KN95, N95 itd.)

W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Pragniemy również nadmienić, iż kupując nasze maski pochodzące od sprawdzonego kanadyjskiego partnera z branży, wspieracie Państwo za naszym pośrednictwem fundację Prometeusz dla Seniorów.

logo Prometeusz dLa Seniorów

Zespół Adensys